Aki azt hitte, most borokról lesz szó, az sajnos csalódott lesz. Bár a borok világa sem áll túlzottan távol tőlem, most egy kortárs képzőművészt szeretnék bemutatni - Portugáliából.
Mozaik izzó egy holdtalan éjen
Az egyik dolog, amit nagyon szeretek az internetben, hogy képes megnyitni országhatárokat, áthatolni tengeren és óceánon. És ha az ember fel van szerelve némi idegennyelv-ismerettel is, akkor aztán tényleg kinyílik előtte a világ.
Így - egy nemzetközi közösségi oldalon - ismerkedtem meg Tiago-val, akivel művészeti érdeklődésem révén azonnal megtaláltuk a közös hangot, festményei különleges, szürreális hangulata pedig azonnal rabul ejtett.
Tegnap és holnap
Tiago 1984-ben született Portóban. Bár tanulmányait gazdasági területen végezte, a művészet szeretete gyerekkora óta kíséri, és bár autodidakta módon képezte magát, ma már a festészet alkotja mindennapjai gerincét.
Tiago saját bevallása szerint elég egyszerű oka volt annak, hogy elkezdett festeni: egész gyerekkorát Portóban töltötte, ahol szinte mindennaposak az esőzések, így nem volt sok lehetősége a szabadban játszani.
Hogy a festést (azon belül is a szürrealizmust) választotta szabadideje kitöltésére, ahhoz persze lehetett némi köze annak az élménynek is, amikor szülei egy nap egy Dalí festményt ábrázoló poszterrel állítottak haza, amit aztán ő órákon keresztül vizsgálgatott.
Rajong a szimbolizmusért, a hiperrealizmustól viszont mereven elzárkózik, szerinte a művészet feladata nem az, hogy az életet másolja. Tájképeket egyáltalán nem fest, hiszen - mint mondja - a természettel nem lehet felvenni a versenyt. Számára a szürrelizmus az, ami a megfelelő kereteket adja ahhoz, hogy kifejezhesse gondolatait, érzéseit bármilyen témában, ami megragadja a figyelmét, legyen az egy társadalmi probléma, vagy akár politikai állásfoglalás.
Hamis példaképek
"Az általam festett aktok inkább a sebezhetőség, kiszolgáltatottság megjelenítései, mintsem egy újabb kísérlet a művészet eladására - minél nagyobb bőrfelület megmutatásával" - mondja Tiago.
Noha munkáin érezhető a figuratív szürrealizmus két legjelentősebb képviselője, Salvador Dalí és Max Ernst hatása, témaválasztásai számunkra talán aktuálisabbá, befogadhatóbbá teszik festményeit - s ahogy az egy jó műalkotástól elvárható, gondolkodásra késztetnek.
Új kezdet
További képek, információk:
www.tiagovasques.com
Instagram
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.